Logo Kliniki leczenia uzależnień w Katowicach Specjalistyczny Zakład Usług Medycznych sp. z o.o. zobacz profil Medics na facebook
zobacz profil Medics na facebook

prywatna izba wytrzeźwień

alkoholizm leczenie

kobiecy alkoholizm

Skaliste góry pokryte śniegiem

następny poprzedni
MENU GŁÓWNE

Jak dojechać?

Czym jest współuzależnienie

Współuzależnienie najczęściej rozumiane jest jako szkodliwy, wyuczony wzorzec zachowań czy sposób radzenia sobie ze zdarzeniami stresowymi, który rozwija się w czasie życia z osobą nadużywającą alkoholu (są też teorie traktujące współuzależnienie jako chorobę lub zaburzenie osobowości – w zależności od autora koncepcji, np. Cermak, P. Mellody, wymieniane są różne cechy współuzależnienia).

Ogólnie, osoba współuzależniona (partner/partnerka osoby pijącej) przejawia silną koncentrację myśli, uczuć i zachowań na zachowaniach alkoholowych osoby pijącej. Często zdarza się również, że szuka usprawiedliwień dla picia partnera, zaprzecza problemowi. Taka osoba zdaje sobie sprawę z patologii i dlatego ukrywa problem picia przed innymi.

Osoba współuzależniona przejmuje kontrolę nad piciem osoby bliskiej (ogranicza sytuacje alkoholowe, wylewa alkohol, odmierza ilości, kupuje alkohol, aby pijący nie wychodził z domu itp.). Partner osoby z chorobą alkoholową przejmuje odpowiedzialność za zachowania pijącego partnera, łagodzi konsekwencje picia: kłamie, płaci długi, dba o higienę pijącego, o jego wizerunek itp.
Naturalnym działaniem jest równiez to, że osoba współuzalezniona przejmuje za osobę pijącą obowiązki domowe, które ona zaniedbuje.

Jedynm z częstych i najbardziej rozpowszechnionych problemów bywa fakt, że osoba współuzależniona często bywa ofiarą przemocy ze strony osoby pijącej.
Partner (partnerka) alkoholika często podejmuje nieskuteczne próby przerwania toksycznego związku (np. straszy rozwodem, składa i wycofuje pozew rozwodowy, wyprowadza się z mieszkania na krótki okres; zakłada sprawę o stosowanie wobec niej przemocy, poczym wycofuje się z tego).

Warto rozumieć, że współuzależnienie to proces niebezpieczny i powinien być konsultowany i konrolowany przez specjalistę psychologa. Każdy problem wymaga rozwiązania, każda sytuacja patologiczna wymaga pomocy. Nie wstydźmy się zwrócić o pomoc do specjalistów. W Klinice Leczenia Uzależnień Medics staramy sie pomagać zarówno osobom z choroba alkoholową jak również ich bliskim w walce z tym destrukcyjnym nałogiem, który niszczy nie tylko jedną osobe ale wszystkich bliskich wokół.

Szybki kontakt

Pola oznaczone * są wymagane.

Medics w mediach

Medics na YouTube

Akceptujemy płatności kartą

Płatność kartami

alkomaty alkoholizm śląsk

Skaliste góry pokryte śniegiem Nasza strona korzysta ze zdjęć
Pana Dariusza Krakowiaka

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody prosimy o opuszczenie strony.

Pracujemy całą dobę. Zapraszamy wszystkie osoby, które czują, że potrzebują pomocy w przezwyciężeniu uzależnienia od alkoholu i nie tylko

 

Specjalistyczny Zakład Usług Medycznych Sp. z o.o.

ul.
Moniuszki 19
,
41-200
Sosnowiec

tel.
32 307 58 57
CAŁODOBOWY
e-mail:
info@medics24.pl

 

zobacz profil Medics na facebook

Specjalistyczny Zakład Usług Medycznych Sp. z o.o. MEDICS
Sosnowiec ul. Moniuszki 19
tel. 32 307 58 57 CAŁODOBOWY
e-mail: info@medics24.pl